Reklam
  • Reklam
ROBOT TEKNOLOJİLERİ
Reklam
Burcu YILMAZ

Burcu YILMAZ

Teknoloji ve Yazılım

ROBOT TEKNOLOJİLERİ

27 Nisan 2021 - 23:04


            Robot teknolojisini genel olarak tanımlarsak; kullanım amaçlarına göre programlanan ve tasarlanan makineler olduğunu söyleyebiliriz.

            Robot teknolojisi uzun yıllardır insanların hayalini süsleyen hatta bilim kurgu filmlerine çocuğu kez konu olan ve insanlarda merak uyandırırken bir yandan robotlar insan nesli için tehlike arz eder mi düşüncesine sürüklemeye devam eden yapısıyla gizemini korumaktadır. Bu teknoloji üzerine yapılan mevcut geliştirmelerde bu düşünceler konusunda henüz net bir kanıya varmamıza ne yazık ki  açıklama getirecek seviyede değildir. İnsanlar üzerinde bu düşünceler ve algılar dışında robotların insan formunda olması gerektiğidir. Günümüz teknolojisinde üretilen robotlara baktığımızda sadece belirli bir kısmının insan formunda üretildiği diğer üretilen robotların ise kullanım amaçlarına uygun formlarda tasarlandığını görmekteyiz. Yeme, içme gibi hizmet sektörüne hitap eden müşterilere servis yapmak için kullanılan robotların çoğunlukla insan formunda tasarlandığı gibi özellikle otomotiv sanayinde üretim bantlarında kullanılan robotların ise optimum verimi sağlayacak formlarda tasarlandığını söyleyebiliriz. Günümüzde üretilen robotların sadece belirli alanlarda hizmet vermek için geliştirilmediği askeri, tarım, sanayi, eğlence, sağlık gibi birçok sektörde kullanıldığı ve kullanım yaygınlığını giderek arttırdığını görebilmekteyiz. Bu teknolojideki yaygınlaşma içinde hız, maliyet, hassasiyet, verim gibi faktörlerin büyük etken olduğunu söyleyebiliriz.

            Robot teknolojileri ilginizi çekiyor ve hayatınızda bu teknolojiye yer vermek istiyorsanız evinizde veya işinizde en uygun teknolojiyi belirleyebilir, hayatınızı kolaylaştırabilir, verimi arttırabilirsiniz.

Burcu YILMAZ

           

           

 

Bu yazı 109 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar