Reklam
  • Reklam
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ
Reklam
Burcu YILMAZ

Burcu YILMAZ

Teknoloji ve Yazılım

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

15 Nisan 2021 - 06:50


            Teknolojinin ilerlemesi ile hayatımıza yeni kavramlar ve cihazlar eklenmekte. Bunlardan biride giyilebilir teknolojilerdir. Bu teknolojiyi açıklayacak olursak, birçok sensör ile donatılmış ve bluetooth, wifi vb. kablosuz bağlantı aracılığıyla akıllı cihazlarımıza bağlanıp veri alışverişi yapabilen gözlük, saat gibi daha çeşitli formlardaki giyebildiğimiz teknolojilerdir.

            Vücut sensörleri, akıllı gözlükler, saatler, elektronik takılar şeklinde günlük hayatımızda sıkça kullandığımız aksesuarlar formundaki bu cihazlar üzerlerinde bir çok sensör bulundurmakla beraber kişinin nabzını, kaç saat uyuduğu, adım veya egzersiz miktarı gibi bir çok veriyi tutup akıllı cihazlarımızda depolamamımızı sağladığı gibi uyarı ve bildirim yapısına sahip olma özellikleriyle kullanıcılara hatırlatmalar yapabilmektir. Bu saydığım özellikler haricinde yeni geliştirilen veya geliştirilecek olan sensör teknolojileri ile donanım ve kullanım alanları her geçen gün artan bu cihazlar daha da estetik formlarda dizayn edilerek popülerliğini arttırmaktadır. Günlük hayat dışında iş hayatında da kullanılan bu cihazlar işyerlerinde personellerin performans takibi için kullanılabilmektedir.

            Aramaları görüp, cevaplayıp,            red etmeye yarayan akıllı saatler, çocuklarımızın konumunu takip edebildiğimiz, acil durumlarda çağrı gönderildikleri konum cihazları, spor, uyku, nabız ölçümleri yapabilen cihazlar günümüzde yaygın olarak kullanılan giyilebilir teknolojilerdendir. Bu ve bu tip cihazlar üretilmekte her geçen gün giyilebilir teknolojiye yenilikler eklenmektedir. Sizlerde ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu teknolojilerden yararlanabilirsiniz.

 

Burcu YILMAZ

 

 

Bu yazı 136 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar