Reklam
 • Reklam
SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN CİNSEL TACİZ SUÇU
Reklam
Av. Esma ÖZALP

Av. Esma ÖZALP

Hukuk

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN CİNSEL TACİZ SUÇU

01 Ekim 2021 - 12:17

Günümüzde internet kullanımının artması ve farklı mecralarda “sosyal medya” olarak adlandırılan uygulamaların yaş aralığı, geniş kitlelerce kullanılmaya başlanması Türk Ceza Kanunu ve diğer çeşitli kanunlarla düzenlenen suç tiplerinin sosyal medya mecraları üzerinden de işlenir hale gelmesine yol açmıştır. Türk Ceza Kanunu’nda yer alan suç tiplerinden olan ve suç tipinin oluşması için fiziken işlenmesine gerek olmayan suçlar aynı zamanda sosyal medya üzerinden işlenen suçlar kategorisine girmektedir. Sosyal medya suçları bu bakımdan internet üzerinden işlenen suçlar olarak da tanımlanabilir.

 Hayatımızı kolaylaştıran bilişim teknolojilerinin amacı dışında kullanılması halinde, bu iletişim araçlarının kişinin hayatını kabusa çevirme ihtimali çok yüksektir. Kişilerin, yüz yüze yapmaya cesaret edemedikleri birçok hareket, cep telefonu veya internet aracılığıyla çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kişiler sanal ortamda gizlenme ihtimallerinin arkasına sığınarak, gerçek hayatta yapamayacakları çirkin davranışları bu ortamlarda sergilenmekten çekinmemektedirler. İnternet üzerinden sosyal medya adresi fark etmeksizin (Whatsapp, Twitter, Instagram vb.) iletişimin olduğu her sitede cinsel taciz suçunun işlendiğine şahit olmaktayız.

Cinsel Taciz Suçu Nedir?

Cinsel taciz suçu serbest hareketli bir suç olup telefonla, sosyal medya üzerinden veya internet yoluyla başka bir yöntem kullanılarak da işlenebilir. ... Fail ile mağdur arasında herhangi bir bedensel temas olmadan ahlak kurallarına aykırı fiilleri cezalandıran bir suç tipidir.

 Burada dikkat edilmesi gereken husus sözün, hareketin veya davranışın karşı tarafın rızası olmaksızın cinsel yönelim mahiyetinde bir anlam ifade etmesidir.

Sosyal medya üzerinden Cinsel Taciz Suçu Nasıl İşlenir?

Ahlak kurallarına aykırı olmamak kaydıyla tanışma isteği, iltifat hatta evlilik teklifi cinsel taciz suçunun şartlarını sağlamaz. Bu gibi hallerde harekette bulunan taraf cinsel bir yönelim içerisinde olmadığı için cinsel taciz suçu kapsamına girmez. Fail, cinsel taciz suçunu doğrudan doğruya mağdurun görüp duyabileceği söz, davranış veya işaretlerle işleyebilir bunlar;

- görüntülü konuşma sırasında sergilenen eylemler,

- e-mail atma, internet üzerinden sosyal medya hesaplarına yorum yazma, kapalı veya açık sosyal medya grupları üzerinden sesli, görsel veya yazılı iletiler gönderme yoluyla.

-İnstagram, facebook, twitter, whatsapp gibi internet üzerinden kullanılan bilişim sistemi uygulamaları aracılığıyla sesli, görsel veya yazılı ileti göndermek yoluyla işlenebilir.

Sosyal medya üzerinden Cinsel Taciz Suçu işlendiğinde ne yapılmalı?

Bu gibi durumlar belgelenebiliyorsa değer kazanır. Size birisi ayıplı bir fotoğraf, rahatsız edici bir yazı, bir emoji, gif gönderdiği zaman o görüntünün ya da görüntülerin ve gönderen kişinin profil fotoğrafı ekran görüntüsü alınmalıdır. Bunlar alındıktan sonra en yakın savcılığa giderek suç duyurusunda bulunulmalıdır. Sonrasında savcılık bilgisayarın, telefonun yani  bu olayın gerçekleştirildiği cihazın IP adreslerinden gerekli takibi yaparak tacizi yapan şahsı bulacaktır. O kişi bulunduktan sonra da davası açılacaktır Mail yoluyla veya sosyal medya adresleri üzerinden taciz suçunun işlenmesi ve ilgili birimlerce öğrenilmesinin ardından re’sen inceleme başlayacak olsa da suçun tespiti açısından söz konusu hareketlerin ilgili birimlere bildirilmesi büyük önem arz etmektedir.

                                                                                                                                  Av. Esma ÖZALP

 

                                                                                                                                

 

 


 

 


 

                                                                        

Bu yazı 336 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Hacer Altın
  2 hafta önce
  Esma hanım, güncel sorunlardan çok güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederiz.
 • HULUSİ KARCI
  2 hafta önce
  MAŞAALLAH ESMA HANIM, GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ, ELLERİNİZE SAĞLIK. SİZİ TEBRİK EDİYORUM. ALLAHA EMANET OLUN.
 • Av. Esma ÖZALP
  2 hafta önce
  Teşekkür ederim Hulusi bey, verimli olması dileğiyle
 • Psikolog 1i :)
  2 hafta önce
  Kaleminize sağlık gayet aydınlatıcı bir yazı olmuş. Oldukça hassas bir konunun seçimi de ayrı bir değerli.

Son Yazılar