Reklam
  • Reklam
SUÇ VE BEREAT
Reklam
Furkan Yılmaz ALTINÖZ

Furkan Yılmaz ALTINÖZ

Düşünce Ekseninde

SUÇ VE BEREAT

27 Mart 2021 - 21:52


F. Yılmaz ALTUNÖZ

Haberlerde en çok duyduğumuz kelimelerden birisidir bereat. Nedir Bereat? Kendisine suç isnat edilen kimsenin; o suçu işlemediği mahkeme tarafından tespit edilmesi ve hapse atılmaktan kurulmasını ifade eden kelimeye; Bereat denir. Sözlük anlamında berat; uzak olmak, beri olmak ve ilişkisi olmamak anlamına gelir. Din dilinde ise; bir kimsenin Allah’ın helal ve haramlarına dikkat ederek; günah işlemekten uzak durmasına denilir. Yani Allah’ın yasakladığı bir davranışı yapmak suçtur (alkol almak, zina etmek gibi). Yine Allah’ın yapmamızı istediği davranışları yapmamak ta suçtur (namaz kılmamak, zekat vermemek, adaletli olmamak gibi). Öyleyse berat Allah’ın suç/günah saydığı inanç ve davranışlardan uzak durmaktır. Eğer o günah/suç işlendiyse tövbe etmek; Bereattır. Bereat gecesiyle ilgili olarak Hz. Peygamber (sav);

“Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ (Keyfiyeti bizce meçhul bir halde) dünyaya en yakın göğe inerek (o andan) fecir oluncaya kadar: “Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) mübtela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu?” buyurur.” 

Diğer bir hadiste de şöyle buyruluyor:

“Bu gece Şaban’ın onbeşinci gecesidir. Allah Teâlâ bu gecede Beni Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları Cehennem’den kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanların, Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, ana-babasına asî olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz.”

Bu gece bizi yeniden düşünmeye ve bilinç kuşanmaya davet ediyor. Avf olmak ve tövbenin kabulu için bir bedel ödenmesi gerektiğini sesleniyor. Her türlü şirk eyleminden, türlü bahanelerle Müslümanlar öfke kusmaktan, akrabaları dikkate almamaktan, sahip oldukları küçük bir değerle bir başkasına tepeden bakan kibirlilerden olmaktan, anne ve babaları zorunlu biyolojik varlık olarak göremekten; ve içkiden uzak durmayı; bu gece Berat gecesi bizden talep ediyor.

Her günah suçtur. Her tövbe bir berattır.  

Bu yazı 777 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar