Reklam
  • Reklam
NAMAZ VAKTİN NÖBETİNİ TUTMAKTIR
Reklam
Furkan Yılmaz ALTINÖZ

Furkan Yılmaz ALTINÖZ

Düşünce Ekseninde

NAMAZ VAKTİN NÖBETİNİ TUTMAKTIR

05 Kasım 2017 - 23:08

NAMAZ VAKTİN NÖBETİNİ TUTMAKTIR

Nöbet tutmak bir bilinç eylemidir. Ve her değerli şeyin nöbeti tutulur. Ve her değerli şey gözetlenir / beklenir. Bu anlamda Nöbet korumaktır muhafaza etmektir. Ve nöbet bedel ödenerek yapılan bir eylemdir.

Nöbet denilince gençler akla gelir. Doğru gençlerin davranışı bir başka olur. Ama öyle değil. Herkesin bir nöbeti var. Nöbetsiz hayat olmaz ki! Nöbeti tutulan şey bayraktır. Nöbeti tutulan şey vatandır. Nöbeti tutulan şey ezandır. Nöbeti tutulan şey dindir. Nöbeti tutulan şey namustur. Ve namaz bir nöbet  tutmak eylemidir.

O şeyki din olabilir; o şeyki vatan olabilir; o şeyki bayrak olabilir; O şeyki ezan olabilir; O şeyki namaz olabilir; O şeyki karargah olabilir. Nöbeti tutulmayan tüm değerler işgale uğrar. Şerefi ve onuru ayaklar altına alınır.

Kutlu nebi (sav) öyle söyler “namaz dinin direğidir.” Namaz dini ayakta tutan, ayakta kalmasını sağlayan en önemli ibadet, davranış biçimi ve eylemdir. Namaz yalnızca şekilsel bir ibadet değildir. Namazın bir ruhu vardır. O davranış biçiminin ve şekillerin içeriği ruhu olmazsa namazın bir espirisi kalmayacaktır.

Jimnastik sporunun içerisinde namazda ki hareketler bulunur. Ama hiç bir sporda ki hareketler namaz olarak kabul edilmez. Çünkü namazı namaz kılan başta niyet olmak üzere; okunan sure, dua ve tesbihatlardır. Ayrıca namazı oluşturan şekillerin bir anlam ifade etmesidir.

Dolayısıyla vaktin nöbeti namazla tutulur. Ama namazda getirilen tekbirler, okunan sure ve dualar, namazın sonunda verilen selam. Ve tesbihatlar... dualar... tüm bunlar ana unsurlarıdır nöbetin. Anlayarak okunan, içselleştitilerek dillerden dökülen, bazan gözyaşlarının eşlik ettiği namazlar. Yani ruhu olan namazlar.

Namazla korunmalı ve dizayn edilmelidir vakit. Nedir vakit/zaman. Öncelikle kutsal bir değerdir. Çünkü Allah (cc) onun üzerine yemin etmiştir; Kur’an’ın ayet sayısı en az olan suresinde “zamana yemin olsun” diyerek. Öyleyse nedir vakit! Vakit: içinde doğulan, çocukluk ve gençlik çağı olan, olgunluk, yaşlılık ve ölüm olan bir değer. Düğün yapılan, eveler saraylar inşa edilen, kentler kuran bir değer. Buğday ekilen, ekmek yapılan, fırınları olan ve açlıktan ölmemek için çalışılan bir değer. İşcileri olan, iş yerleri olan, işverenleri olan, alınteri karşılığında adalet ve merhamet aranan bir değer. Kitapları olan, kitap okunan ve ilim/bilim/din tahsil edilen bir okul. Savaşın ve barışın yer bulduğu bir alan. Ve mahşere, cennete ve cehenneme yolcular hazırlayan bir olgu: Vakit.

İşte tüm bu davranış biçimlerine kaynaklık etmesinin adıdır; Yani namaz ekseninde oluşturulan ve yine namazın sunduğu değerler ışığında sürdürülen bir hayat; vaktin nöbetini namazla tutmak.

Bu yazı 1205 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar