Reklam
 • Reklam
Namaz uykudan hayırlıdır
Reklam
Furkan Yılmaz ALTINÖZ

Furkan Yılmaz ALTINÖZ

Düşünce Ekseninde

Namaz uykudan hayırlıdır

28 Ekim 2017 - 19:00

Günün en huzurlu vakitleri hangisidir diye size sorsalar! Ya da en sakin en içten zaman dilimi günün hangi saati deseler! Aşıkların sevdalıların bağrı yanıkların sevdiği/hoşlandığı  saatleri biliyor musunuz sorusunu sorsalar! Tüm bunlara yanıtınız ne olur! Bir başka değerlendirme ile kutsal kitapların öne çıkardığı vakitler; Tevrat’ta Musa’nın (as), İncil’de İsa’nın (as) ve Kur’an’da son nebinin (sav) rableri ile buluştukları zaman dilimleri...
            İşte peygamberlerin, işte aşıkların, işte sevdalıların, işte bağrı yanıkların, işte rableri ile başbaşa kalmak isteyenlerin; yani huzuru, sekineti ve Onu solumak isteyenlerin vakti; seher vakitleri. Seher vakitlerinin sabah namazı vakti veya sabah namazı vakti öncesi olduğu söylenmiştir. İşte bu zaman diliminde peygamberler uyanıktır, havariler ve sahabeleri uyku tutmaz, aşk ehli beklemektedir; semavi kapıların açılmasını ve nimetlerinin ikram edilmesini.
            Tam bu esnada semaya /gökyüzüne bir nur eşlik eder. Onun adı fecri sadık’tır. O yeryüzündeki tüm varlıkları uyarmak gün doğmadan güne başlamak için yeryüzüne ışık salar. O yeryüzüne seslenir onları uyarırken; müezzinler de o tatlı, uyarıcı ve davetkar sesleriyle “Esselatu hayrun min en nevm / namaz uykudan hayırlıdır” çağırısı ile müslümanları uyarır. Müezzinler muhataplarını yani müslümanları secdeye çağırarak, özellikle erkekleri veya tüm ergenlik çağına gelmiş çocukları, gençleri, kadın ve erkekleri camide; namaz da saf olmak safta namaza durmak için davet etmektedir.
            Evet! Bu vakitte tüm kainat/evren ayaktadır. Hastalık veya ciddi bir mazeret yoksa tüm müminler ayaktadır. Yorganın esir aldığı ezici ağırlığı altında kalan bir mümin görülemez. Müezzinin “Hayye ala-ssalah/haydi namaza hayya alel-lfelah haydi kurtuluşa” diriltici soluğu/sesine eşlik etmek için; genç kız ve erkekler, gelinler ve damatlar, anneler ve babalar evet hepsi; hepsi seccadenin başındalar; Onunla buluşmak için!
            Yani randevuya sadık kalmak. Güne herkese nasip olmayan kutsal ve büyük buluşma, büyük randevu ile başlamak. Hani Galu Bela’da verilen söz ve kararlaştırılan randevu.     
            Öyle ya! Müslüman gün doğmadan güne başlayan kimsedir. Hiç bir peygamber gün doğumundan/güneş doğduktan sonra güne başlamamıştır.
            Seherde açılan güller, güller dalında ötüşen bülbüller, varlıkların iletişim aracı olan yeller; börtü böcek her şey; Onunla iletişim ve zikir halinde. Ve müminler de... 
            Namaz uykudan hayırlıdır.
Yaz Okullarında öğrencilere şöyle bir soru sormuştum: “Günde beş vakit ezan okunur. Bu okunan ezanlardan biri diğerlerinden farklıdır. O ezan hangi ezandır, hangi vaktin ezanıdır?”

Bu yazı 1343 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • fatma poscu
  3 yıl önce
  Allahım razı olsun hocam.. çok güzel.. Rabbim namazı dosdoğru kı***lardan eylesin bizleri.. namazımız miracımız olsun inşaAllah
 • Kadir Yıldırım
  3 yıl önce
  Yüreginize sağlık RABBİM bizleri hayırlarda seherlerde buluştursun inşaallah

Son Yazılar