Reklam
 • Reklam
MÜFTÜLERİN NİKAH KIYMASI VE CİNSEL KÖLELİK
Reklam
Furkan Yılmaz ALTINÖZ

Furkan Yılmaz ALTINÖZ

Düşünce Ekseninde

MÜFTÜLERİN NİKAH KIYMASI VE CİNSEL KÖLELİK

18 Ekim 2017 - 01:33

MÜFTÜLERİN NİKAH KIYMASI VE CİNSEL KÖLELİK

F. Yılmaz ALTUNÖZ

Hanedanlık kaldırıldıktan sonra vesayetci bir yapı Türkiyede egemen olmuştur. Bu yapının diğer bir adı oligarşidir. Demokrasilerde egemenlerin kendilerini yaldızlı sözler arkasına gizleyerek toplumları yönettikleri, onlar adına düşündükleri ve onlar adına onlara sormadan bir yaşam tarzı belirledikleri tüm çıplaklığıyla ortadadır. 20. Yy.ın sonlarında ve 21.yy. ın başlarında bireyin öne çıkarılması, bireysel hak ve özgürlüklerin konu edilmesi ve sosyal/siyasal/inanç/etnisite grupların kendi değerlerini yaşamaları topluma sunulmasına rağmen; dünyanın hiç bir bölgesinde böyle olmadığı da bir gerçektir. 

Oligarşik/vesayetci yapı halkın örf, adet, gelenek ve inançlarını dikkate almadan; düşünür, tasarlar, yasalaştırır ve uygular. Sonra da bunun adına özgür toplum adı verilir. İnsan ve inanç sosyolojisini dikkate almayan/almak istemeyen bu oligarşik/seküler/ideolojik yapı; “Müftülere nikah kıyma” yetkisi veren yasaya karşı ahlaki ve bilimsel olmayan bir girişim başlattılar. Sözde bir takım endişeleri vardı “Bu yetkiyle kadınlar güvencesiz duruma getirilecek. Kadın haklarında bir geri adımdır. Bu, çocuk yaştakilere de imam nikâhı kıyılması durumunu yasaya uygun hale getiriyor. Dolaylı, gizli ve örtülü çocuk tecavüzüne yönelik bir af maddesidir.” Bu yaklaşımın sosyal, bilimsel ve ahlaki bir yönünün olmadığı bir gerçektir. Yasa imamlara değil müftülere bu yetkiyi vermektedir. Ayrıca müftüler diğer nikah görevlileri gibi devletin memurlarıdır.

Ben müslümanım ve müslümanlar kendi inanç ve davranış biçimlerinin kaynağının Kur’an ve sünnet olduğunun farkındadırlar. Ve müslümanlar yaşam tarzının pratiğe indirilmesi noktasında; yalnızca nikah değil inanç kodlarına uygun yaşam/yasal süreci tercih etmede özgür olmalılardır. Ve bu yasa başta gayri müslimler olmak üzere hiç kimseyi Müftülüklerde nikaha zorlamıyor. Ama egemen oligarşik yapı dün olduğu gibi bu gün de bir yaşam tarzı dayatma peşinde! 

Kadın hakları ya da kadınların korunması ahlak, adalet dolayısıyla insanın sorunudur. Bu soruna duyarsız kalmak bırakın müslümanlığı insan kalmaya bile engeldir. Müftülerin nikah kıymasına sorunla yaklaşanlar; podyumlarda / sahnelerde yatak kıyafetiyle rol alan; 18 yaşını doldurmamış çocuk kızlar üzerine bir yaklaşımları söz konusu değildir. “Türkiye’nin de taraf olduğu Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye (20 Kasım 1989) göre ‘Çocuğa uygulanabilecek olan kanuna göre daha erken yaşta reşit olma durumu hariç, on sekiz yaşına kadar her insan çocuk sayılır.’ Çocuk Koruma Kanununa (3 Temmuz 2005) göre ise çocuk ‘daha erken yaşta ergin olsa bile, on sekiz yaşını doldurmamış kişidir.’ Buradan hareketle 18 yaşından önce yapılan evlilikler ‘çocuk evlilikleri’ ve on sekiz yaşından önce evlenen kız çocukları ise ‘çocuk gelin’ olarak kabul edilmektedir.” 

2014 Küresel Kölelik İndeksi’ne göre Avrupa’da modern köleliğin’ yani cinsel sömürünün fazla olduğu ülkelerden birinin Türkiye olduğu belirtilmektedir. 18 yaşını doldurmamış, sosyal becerileri tam olarak edinememiş ve kimlik gelişimi tamamlanamamış kız çocuklarının erotizm, cinsel obje ve kışkırtıcı bir role itilmesi; Ahlakcılar, İlahiyatcılar, Psikologlar, Psikolojik Rehber ve Danışmanlar, Hukukcular ve Sosyologların gündeminde olması gerekmektedir. Tabi siyasetcilerin de! Henüz çevresi ile sağlıklı iletişim kuracak yaşta olmayan 18 yaşından küçük kızların; kafelerde, pavyonlarda, podyumlarda ve sahnelerde yer alması; cinsel obje olarak sunulması ahlaki olamayacağı gibi insani de değildir. Yalnızca 18 yaşını doldurmamış kız çocuklarının değil; ne adına olursa olsun kadınların salyalı ağızlara cinsel meta olarak sunulması engellenmelidir. 

Müftülere Nikah kıyma yetkisi veren yasa yasalaşmalıdır. Örf, adet ve geleneklerle beraber inanç kodları ile hayata bakmayı tercih eden kimseler için; müftülüklerde yapılacak nikah işlemleri dahada tatmin edici olacaktır.  

 

Bu yazı 1386 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • NİGAR AĞIR
  3 yıl önce
  ÇOK DOĞRU BENCE DE BAZEN SAHTE HOCA TUTUP NİKAH KIYDIRIP İNSANLARIN İYİ NİYETLERİNİ KÖTÜYE KULLANABİLİYORLAR EMEĞİNİZE KALEMİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK
 • ahmet TOSUN
  3 yıl önce
  yüreğine,diline sağlık;insan özgür bir varlıktır.ALLAH (CC) yarattıklarının hiç birine insana vermiş olduğu irade özgürlüğüne madahele etmiyor,öyleyse bırakın insanlar nikahlarını özgürce istediği kuruma,kuruluşa.....yada şahıslara kıydırsın.

Son Yazılar