Reklam
  • Reklam
CENAZE VE ÖDÜL TÖRENİ
Reklam
Furkan Yılmaz ALTINÖZ

Furkan Yılmaz ALTINÖZ

Düşünce Ekseninde

CENAZE VE ÖDÜL TÖRENİ

12 Haziran 2021 - 09:24


            Ölüm bir ödül müdür? Yoksa çok korkunç bir son/olay mıdır? Mevlana’ya göre ölüm “düğün gecesi” Necip Fazıl’a göre ise “Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber...
Hiç güzel olmasaydı, ölür müydü Peygamber?”
sözleriyle bir ödüldür.

            Pandemi kuralları çerçevesinde bir cenazeye katıldım. Cenaze de telkin verilmesi benden istendi. Telkin mezara konan ölüye hoca tarafından yapılan konuşma/tavsiyeye verilen bir isimdir. Aslında telkin dirilere yapılması gerekir. Ancak bazı hocalar bu tavsiyeleri yalnızca cenazeye yönelik yapar. Cemaatin gitmesini söyler. Ama ben öyle yapmadım. Dirilerin üzerinden ölüyle konuştum. Ve dedim ki “içinizden hiç ölmeyeceğini söyleyen biri varsa elini kaldırsın?” İki kez tekrarladım bu soruyu ama hiç kimse elini kaldırmadı. Telkinimi/konuşmamı “şu anda sorgu melekleri ölen kişiyi sınav yapıyor. Meleklerin sorduğu sorulara doğru cevap verecek olursa sınavı başaracak ve cennet bahçelerinden bir bahçeye gidecek. Ama doğru cevap veremeyecek olursa; cehennem çukurlarından bir çukura yuvarlanacak.”  Herkes dikkatle dinliyordu. Bir benzetme yaparak devam ettim. Bir kimse KPSS sınavında başarılı olabilmek için yaklaşık 18 yıl öğrenim görür ve kurslara gider. İlgili kitapları okur, özek ders alır. Sonunda 2 saatlik KPSS sınavına girer. Sınavda sorulacak sorulara doğru cevap verecek olursa istediği işe yerleşecektir. Doğru cevap veremeyecek olursa, kaldırımlarda yürümeye devam edecektir. İşte, tamda burada asıl sorun meleklerin sorduğu sorulara doğru cevap verebilmek için ne yapması gerekecektir. Melekler Kur’an Kerim kitabından soru soracaklarına göre; hayatında bir kez dahi Kur’anı anlam ve tefsiri ile okumayan ve ayetleri çerçevesinde yaşamayan bir kimse; meleklerin sorularına doğru cevap verebilir mi?” bu konuşmama mezardanbir ses gelmedi! Dirilerden de!

            Tören; Kısa adı ÖNDER olan Malatya İmam-Hatipller Derneğinin davetlisi olarak; ÖNDER’in ödül törenine katıldım. Ve bir konuşma yaptım. Konuşmam “Yorulmak yasak, Mazerete yer yok, Ağaçlar gibi ayakta ölmek; Ahlak, Adalet ve Üretmek” anahtar kelimeleri etrafında şekillendi. Bu tören çok Ümit vericiydi. Pandemiyi yöneten ve onun korkusuna teslim olmayan bir tören.

            Cenaze ve ödül töreni; birbirine çok yakın iki kelime; nitelikli yaşayanlar öldüklerinde de ödül alırlar.

 

 

 

Bu yazı 103 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar