SOSYAL MÜHENDİSLİK
Reklam
Burcu YILMAZ

Burcu YILMAZ

Teknoloji ve Yazılım

SOSYAL MÜHENDİSLİK

29 Ağustos 2021 - 15:35


            Sosyal mühendisliği, kişi veya firmadan kısacası belirlenen hedeften olabildiğince çok bilgi toplama sanatı olarak tanımlayabiliriz. Bu bilgileri toplamada ki asıl amaç bilgiyi toplayan kişi veya kuruma göre değişkenlik gösterebilir. Bilgiyi toplayan siyah şapkalı diye adlandırılan

bilgileri kötüye kullanan hackerlar olabileceği gibi beyaz şapkalı diye adlandırılan bilgiyi iyiye kullanan hackerlarda olabilir. Bu kişiler dışında satış yapan firmalarda kendilerine uygun müşteri portföyünü tanımlayabilmek için sosyal mühendislikten yararlanırlar.

            Genel yazılım ataklarından ve şifre çözme yöntemlerinden farklı olarak insan odaklı olan bu bilgi edinme yönteminde bilgiyi elde etmek isteyen kişinin iletişim yetenekleri ve manipülasyon etkisine bağlı olarak başarı oranı artmaktadır. Bilgi edinme kaynağı olarakta günümüz teknolojileri ve internet ortamı tercih edilmektedir. En çok da hepimizin günlük hayatımızda sıkça kullandığı sosyal medya platformları sosyal mühendislerin kolay olarak bilgiye ulaştıkları alanlardır. Kişisel zevklerimizi, yeme, içme alışkanlıklarımızı, gezdiğimiz yerleri paylaştığımız bu platformlar bizim hakkımızda bilgi edinmek isteyenlere her türlü veri kaynağını sunmaktadır. Hedef hakkında yeterince bilgi toplanıp, iletişim becerileri ile güven sağlandığında gönderilen elektronik posta, linklerle oltalama yöntemi kullanılarak kişilerin cihazlarına erişmek pek de zor olmamaktadır. Erişilen cihazları kontrol etmek, kişisel dosyalara erişmek bu aşamadan sonra kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bu durumu kişi veya kurumun aleyhine kullanıp çıkar elde etme güdüsüyle, maddi ve manevi kayıplara neden olabilmektedir.

            Sosyal mühendislik konusunda daha bilinçli ve temkinli olabilmek amacıyla sosyal mühendislik saldırı yöntemlerini araştırabilirsiniz. Bunun dışında sosyal platformlarda yaptığınız paylaşımlar konusunda kişisel bilgi ve zevklerinizi paylaşma yönünde daha titiz davranabilir. Daha az güven veren yada çok yakından tanımadığınız insanlarla iletişime geçerken biraz daha temkinli davranabilirsiniz.

 

Burcu YILMAZ

Bu yazı 663 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar