Reklam
  • Reklam
İNSANSIZ KARA ARAÇLARI
Reklam
Burcu YILMAZ

Burcu YILMAZ

Teknoloji ve Yazılım

İNSANSIZ KARA ARAÇLARI

08 Temmuz 2021 - 16:03


 

            İnsanların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda gelişen teknolojiyle zorlu koşullarda, insan hayatını tehlikeye sokabilecek ortamlardan insanları korumaya yönelik olarak insansız kara araçları geliştirilmiştir.

Son zamanlarda adını sık duyduğumuz bu araçlar günümüzde üretilen bir teknoloji olarak görülsede insansız kara araçlarının temelleri 1760’lı yıllara kadar dayanmaktadır. Geçmişten günümüze kullanım alanları ve bu araçların üretim materyalleri de güncel teknolojilerle şekillendiği gözlemlenmektedir. İlk hayata geçirilen insansız kara araçlarının daha çok mekanik olarak üretildiği bilinirken, şimdilerde ise elektronik ve yazılım teknolojileri ile donatılmış araçlar ön plana çıkmaktadır. Günümüzde üretilen  araçlar uzaktan kumanda ile yönetilebildiği gibi üzerinde bulunan ek donanımlar ve sensörler yardımıyla hareket edebilmektedir.

Güncel teknolojiyle donatılan bu cihazlar ilk üretilmeye başlandığı günden bugüne bir yandan gelişim göstermiş bi yandan da kullanım alanlarını çeşitlendirip yaygınlaştırmıştır. Öncelikli olarak askeri alanda terörle mücadele, keşif ve zorlu şartlara yönelik olarak geliştirilmeye başlanan insansız kara araçları, günümüzde uzay araştırmalarında, tarım, madencilik, taşımacılık gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Her geçen günde kullanım alanını daha da çeşitlendireceği de gözlemlenmektedir.

Hayatımızda önem taşımaya başlayan ve kullanım alanlarını her geçen gün arttıran insansız kara araçlarının üretimi, yeni teknolojilerle donatılması konusunda ülkemizde yerli ve milli üretimin yapılmaya başlanması ve dünya genelinde bu konuda söz sahibi olma konusunda atak yapmaya başlaması da ayrıca gurur verici bir unsur olarak değerlendirilebilir.

 

Burcu YILMAZ

 

 

            

Bu yazı 92 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar