Reklam
  • Reklam
İKİ FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMA
Burcu YILMAZ

Burcu YILMAZ

Teknoloji ve Yazılım

İKİ FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMA

21 Şubat 2021 - 15:26


            Sosyal medya platformlarının her geçen gün kullanıcı sayısı ve popülerliğini arttırmak da olduğunun farkındayız. Bu artıştaki en büyük etkenlerin de dünyanın farklı konumlarında olan insanları tek bir paydada birleştirmesi ve ulaşılabilir kılması olarak gösterebiliriz. Sosyal medya platformlarının insanları ulaşılabilir hale getiren yapısı bu platformları iyi ve faydalı anlamda kullanmayı hedefleyen kullanıcıların dikkatini çektiği gibi kötü niyetli kullanıcılarında dikkatini çektiğini görebiliyoruz.

            Kötü niyetli kullanıcıların her geçen gün sosyal medya kullanıcı hesaplarını çaldığı ve çalıntı hesaplarla uygunsuz paylaşımlar yapıp, dolandırıcılık vakalarını gerçekleştiğini duymaktayız. Bu tür olumsuzlukların yaşanmasını önlemek için sosyal medya platformları güvenlik önlemlerini arttırmaya yönelik adımlar atmaya başlamıştır.

            İki faktörlü kimlik doğrulamada bu tür olumsuzlukların önüne geçmek için kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. İki faktörlü kimlik doğrulama ile giriş yapmak istediğiniz platformdan tek kullanımlık benzersiz bir kod iletilmekte hesabınıza bu kodu girdikten sonra veya eşleştirmiş olduğunuz bir cihaz üzerinden hesabınıza erişim sağlanmaktadır. Hemen hemen tüm sosyal platformlarda kullanılmakta olan bu güvenlik önlemini ayarlar kısmındaki güvenlik sekmesinden etkinleştirebilirsiniz. Etkin olup olmadığını görmek veya devre dışı bırakmak istediğinizde de aynı yönergeyi takip edebilirsiniz.

Sizlerde hesabınızın güvenliği için önlem amaçlı olarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanabilirsiniz.

Burcu YILMAZ

 

 

Bu yazı 733 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar