Reklam
  • Reklam
HABERLEŞME UYGULAMALARI VE GÜVEN
Burcu YILMAZ

Burcu YILMAZ

Teknoloji ve Yazılım

HABERLEŞME UYGULAMALARI VE GÜVEN

13 Ocak 2021 - 14:28


Hayatımızın olmazsa olmazlarından anlık mesajlaşma ve haberleşme uygulamaları, günümüz teknolojisinin bize sunduğu nimet. Teknolojinin ulaşılabilirliği ve kullanımının artmasıyla insanların birbirlerine erişimi, iletişim kurmaları haberleşme uygulamaları ile çok kolaylaştı. Bu uygulamalar bize mesaj gönderme, arama, görüntülü konuşma, ses, fotoğraf ve video gibi medyaların anlık olarak gönderilmesinde büyük yardımcı oldular.

Biz kullanıcılar bu uygulamaların nimetlerini o kadar çok sevdik ve güvendik ki kişisel bilgilerimizi, konum bilgilerimizi, mesajlarımızı ve görsellerimizi bu uygulamalar üzerinden rahatlıkla paylaşır olduk. Bu nimetlerden faydalanırken paylaştığımız verilerin kimlerde ve nasıl tutulduğunu sonra nasıl kullanılabileceğini hiç düşünmedik. Sohbet, hesap verilerimize ne olduğu kimlerle paylaşıldığı veya paylaşılacağı konusunda bize sunulan sözleşmelerin varlığını ve maddelerinin ne ifade ettiğini çoğu zaman sorgulamadık. Son zamanlarda haberleşme uygulamalarının gizlilik politikası ve sözleşmeleri ile gündeme gelmesiyle bu uygulamaları kullanırken daha seçici olmamız gerektiğini öğrendik. Kullanıcılar olarak edindiğimiz bu farkındalıkla kullanmış olduğumuz uygulamaların sözleşmelerini ayrıntılı inceleme, bu tip uygulamaları kullanırken yerli ve milli yazılımlara sahip olanları kullanma konusunda bilinçlenmiş olduk.

Sonuç olarak biz kullanıcılar sadece haberleşme uygulamaları için değil  kişisel verilerimizi paylaştığımız tüm uygulamalar için seçici olmamız gerektiğini bilmeliyiz.

Burcu YILMAZ

 

 

Bu yazı 1469 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar