Reklam
  • Reklam
Jandarmanın 180. Kuruluş Yıldönümü kapsamında Ailenin...

Jandarmanın 180. Kuruluş Yıldönümü kapsamında Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Konulu Seminer Verildi.

Jandarmanın 180. Kuruluş Yıldönümü kapsamında Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Konulu Seminer Verildi.

16 Şubat 2019 - 08:32

a. Malatya İl Jandarma Komutanlığı Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği tarafından Jandarmanın 180. Kuruluş Yıldönümü kapsamında, 14 Şubat 2019 günü Arapgir ilçesinde yaşayan ilçe halkına, Samime Aydınlar Kültür Merkezinde “6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi” konulu kanun hakkında bilgilendirme seminer faaliyeti icra edilmiştir.

b. Seminere Arapgir Kaymakamı Mehmet ERDEM ve İlçe Protokol üyelerininin yanı sıra çok sayıda vatandaş katılım sağlamıştır. Açılış konuşmasını Kaymakam Mehmet ERDEM’in yaptığı seminerde Malatya İl Jandarma Komutanlığı Çocuk ve Kadın Kısım Amiri Jandarma Astsubay Gurbet KAYADİBİ yaptığı sunumda “Kadına yönelik şiddetin yaygın, toplumsal ve çok boyutlu bir sorun olduğunu, şiddetin sadece fiziksel içerikli şiddet olmadığını, sözel ve psikolojik tacizi de içeren davranışlar olduğunu ve birine bilerek rahatsızlık veya fiziki olarak zarar vermeyi içerdiğini, kadına yönelik şiddetin nedenleri incelendiğinde toplumun kadına ve erkeğe bakış açısı, ekonomik problemler, biyolojik ve psikolojik nedenlerin ortaya çıktığını, şiddetin sonuçlarının bireylerin fiziksel ya da psikolojik sağlığını derinden etkileyen bir yıkım olduğunu” dile getirdi.

c. Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi konulu seminerde, Kadına Yönelik Şiddetin Ne Olduğu, Aile içi Şiddetin Kaynakları, Şiddet Türleri, Şiddete Maruz Kalan Kadınların Başvuru Süreçleri, Şiddete Uğrayanlara Hizmet Sunan Kurum ve Kuruluşların nereler olduğu, Kolluk Kuvvetleriyle nasıl irtibata geçecekleri gibi konularda bilgilendirme yapıldı. Şiddete karşı sessiz kalmamaları kadına yönelik şiddetin kaynakları ve mücadele yöntemlerinin yanı sıra şiddete uğrayan kadınların neler yapabileceği ve hakları konusunda bilgi verildi. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği, dikkatle dinlediği, kendi sıkıntılarını anlattığı seminerde “Şiddete Maruz Kalıyor Tanık Oluyorsan Ara Sessiz Kalma” konulu el kitapçığı dağıtıldı.

Reklam
Bu haber 445 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN GÜDER, MUHTARLARLA İFTAR YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN GÜDER, MUHTARLARLA İFTAR YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. KIZILAY, BAŞKAN GÜDER’İ ZİYARET ETTİ
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. KIZILAY, BAŞKAN...